ЗАВДАННЯ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
25.03.2020
Тема уроку Правопис не з
дієсловами
Мета: ознайомити з правописом частки не з дієсловами, вчити правильно писати
частку не з дієсловами; вдосконалювати вміння висловлювати власні судження ;
збагачувати словник учнів; розвивати спостережливість, творчу уяву, логічне
мислення;формувати соціальну компетентність; виховувати працьовитість,
дисциплінованість.
Тип уроку: «відкриття»
нового знання
Обладнання:картки, таблиця, мікрофон, презентація.
Хід уроку
І. Організація класу
Психологічна настанова
Щоб урок нам розпочати,
Треба разом промовляти:
«Я уважний і серйозний,
Хоч іще малого зросту.
Зараз з силами зберусь,
Я нічого не боюсь.
Впевнений, кмітливий я,
Хочу отримати знання.»
- Зараз у
нас урок .. української мови і ми продовжимо подорожувати з частинами мови.
А щоб ми
змогли досягнути певних результатів на уроці доторкніться один до одного
долоньками і подаруйте впевненість, підтримку сусідові.
- А що ти подарувала? ( частинку серця, радість, впевненість, вдачу).
А тепер до
роботи.
II. Актуалізація знань і фіксація
утруднень у діяльності
Перевірка домашнього завдання с.156, впр.371
-
Прочитайте речення. Назвіть
дієслова, поставте питання, визначте час.
1.Інтерактивна технологія «Кубування».
Завітав
сьогодні в клас
На
урок знову до нас
Кубик, діти, не
простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
-
Що
таке дієслово, іменник, прикметник, службові слова?
-
Яким
членом речення найчастіше виступає дієслово?
-
З
якою частиною мови зв’язане дієслово?
-
На
які питання питання відповідають
дієслова початкової форми
Робота на картках
Картка 1.
Прізвище, ім’я
……………………………………………………………………………………………………
Утворіть часові форми дієслова
Зразок: Мити —
мив, мию, буду мити, митиму.
Просипати
—
Писати
—
Дружити
—
|
Картка 2.
Прізвище, ім’я
……………………………………………………………………………………………………
Запишіть антоніми до поданих дієслів.
Дозволяти
— ... ; забігти
— ... ;
стверджувати
— ... ; брати
—... ;
будувати
— ... ; забувати
—... .
Скласти
і записати речення з будь якою парою антонімів.
|
3.Каліграфічна хвилинка
- Щоб підготувати руку до швидкого письма пропоную
вам написати каліграфічні з`єдналочки. бр вч пл
ять до ат
- Зверніть увагу на вашу посадку
і правильне положення зошита на парті.
- Запишіть каліграфічно
прислів’я:
За добрі вчинки добром платять.
- Назвіть частини мови. (Прийменник, прикметник, іменник, іменник,
дієслово).
4. Перевірка орфографічної пильності .
(Колективне виправлення помилок і пояснення правил правопису).
- Вам цікаво, чому я тримаюся за голову? Зараз
зрозумієте самі! Ось записка, передана мені одним учнем (звичайно не з нашого
класу). Після її прочитання, голова в
мене і заболіла. Подивіться що в ній написано.
Кіт пушок – пустун виликий.
Влаштував собі він свято.
Вранці кіт уліс у банку,
Зїв у бабці всю смитанку.
- Вам необхідно відшукати всі допущені помилки, пояснити орфограми, підібрати, де треба, перевірні слова.
Діти знаходять орфограми, виправляють помилки і пояснюють правила правопису.
Кіт пушок – пустун виликий.
Влаштував собі він свято.
Вранці кіт уліс у банку,
Зїв у бабці всю смитанку.
- Вам необхідно відшукати всі допущені помилки, пояснити орфограми, підібрати, де треба, перевірні слова.
Діти знаходять орфограми, виправляють помилки і пояснюють правила правопису.
ІІІ. Виявлення місця і причини утруднення
1.Інтерактивна технологія
«Мозковий штурм»
- З орфограмами
впоралися, а тепер знайдіть в тексті частину мови, яка буває живою і
неживою. (Учні знаходять у тексті
іменники).
- Як називається ця частина мови?
- Як називається ця частина мови?
- Про яку частини мови
говорять, що вона не називає предмети, а тільки вказує на них? Чи є ця частина
мови в тексті?
- А чи знаєте ви частину мови, яка служить для зв'язку слів у реченні? Наведіть приклад з тексту.
- Як називається частина мови, яка вказує на ознаку предмета?
- А чи знаєте ви частину мови, яка служить для зв'язку слів у реченні? Наведіть приклад з тексту.
- Як називається частина мови, яка вказує на ознаку предмета?
- Знайдіть у цьому тексті
частину мови, яка вказує на дію предмета. (Діти називають дієслова: влаштував,
уліз, з'їв.)
- Письмово зробіть морфологічний розбір дієслова.
Відповіді дітей:
- Письмово зробіть морфологічний розбір дієслова.
Відповіді дітей:
Влаштував - дієслово, що
зробив?, початкова форма - влаштувати, мин. час, ч.р., одн.
2.Постановка навчальної проблеми . Метод Кейс -
створення проблемної ситуації на основі фактів із реального життя.
- Чому ж цей учень допустив стільки помилок? Відповідайте мені тільки
дієсловами.
Відповіді дітей записуємо на дошці у перший стовпчик.( хто як напише якщо з помилками то буде над чим працювати)
Відповіді дітей записуємо на дошці у перший стовпчик.( хто як напише якщо з помилками то буде над чим працювати)
невчив вчив
не думав думав
нетрудився
трудився
не слухав слухав
не працював працював
3.Інтерактивна вправа
«Очікування»
- Чого кожен з вас очікує від уроку? ( «Я очікую, що … Цей урок навчить мене …») ( Я очікую, що на
уроці буде цікаво; дізнаюсь про щось корисне, важливе; ) – фіксуємо на
ватмані
- Я теж хочу висловити свої очікування
щодо уроку:
ми будемо злагоджено працювати , зуміємо переконатися і запам’ятати
як пишеться частка не з дієсловами .
4.Цілепокладання та побудова проекту виходу з утруднення ( мета уроку узгоджується з
учнями)
- Учень не зробив би стільки помилок, якби він... (На дошці з'являється
другий стовпчик).
- Порівняйте за змістом дієслова першого і другого стовпчиків. (Дієслова першого стовпчика заперечують дію).
- Що вказує на заперечення дій? (Маленьке слово не).
- Це маленьке слово називається частка.
- Як думаєте частка НЕ - це службова чи самостійна частина мови?
- Що ви знаєте про службові частини мови?
Діти - Службові частини мови не називають ні предметів, ні ознак, ні дій.
Вони не є членами речення.
До них не можна поставити питання.
- Порівняйте за змістом дієслова першого і другого стовпчиків. (Дієслова першого стовпчика заперечують дію).
- Що вказує на заперечення дій? (Маленьке слово не).
- Це маленьке слово називається частка.
- Як думаєте частка НЕ - це службова чи самостійна частина мови?
- Що ви знаєте про службові частини мови?
Діти - Службові частини мови не називають ні предметів, ні ознак, ні дій.
Вони не є членами речення.
До них не можна поставити питання.
- Як пишеться частка НЕ з дієсловами?
- А знаєте чому? Слухайте казку:
- А знаєте чому? Слухайте казку:
Сила любові.
Горду і вперту Частку НЕ полюбило Дієслово. Сумною була ця любов. Дієслово говорило: "Люблю", а вона йому "Не люблю". Воно казало "Вірю", а вона йому: "НЕ вірю".
Горду і вперту Частку НЕ полюбило Дієслово. Сумною була ця любов. Дієслово говорило: "Люблю", а вона йому "Не люблю". Воно казало "Вірю", а вона йому: "НЕ вірю".
Частка НЕ ніколи не підходила до Дієслова близько і навіть під час
відпочинку вони були на відстані. Однак Дієслово було постійним у своїх
почуттях.
Ось одного разу НЕ і каже йому: "Я відповім тобі взаємністю, якщо доведеш, що жити без мене не можеш".
Зітхнуло Дієслово сумно і відправилось поневірятися по словниках, підручниках, книгах, по всьому білому світу.
Ось одного разу НЕ і каже йому: "Я відповім тобі взаємністю, якщо доведеш, що жити без мене не можеш".
Зітхнуло Дієслово сумно і відправилось поневірятися по словниках, підручниках, книгах, по всьому білому світу.
ІV. Реалізація
побудованого проекту
1.Робота з підручником с. 156, впр .372
- Прочитайте уривок вірша.
- Про кого йдеться у вірші?
- Прочитайте те , що написав носоріг. Зверніть
увагу, як пишемо НЕ з дієсловами..
2.Вибіркове списування
Висновок . Формулювання правила с. 156
3.Фізкультхвилинка
4.Робота в парах.
-Для того, щоб ви краще
запам’ятали правило, і вміли його
застосувати, пропоную виконати вправу 373
·
Дане завдання ви повинні виконати в
парах для того, щоб ви могли
порадитися, допомогти один одному.
Перевірка виконаного
завдання
-Обміняйтеся зошитами перевірте чи ваш товариш по парті
правильно виконав завдання.
-А тепер одна з пар презентує правильність виконання завдання для
усіх учнів.
V.Первинне закріплення з коментуванням
1. Самодиктант “Запереч мені”.
На картках написані речення, а діти за допомогою частки НЕ складають
речення-заперечення і записують.
Василько поспішав до школи. Я вивчив уроки. Ми
поїдемо на екскурсію. Ромчик грає на скрипці. Дівчинка читає казку.
– Прочитайте записані речення.
– Як ви написали не з дієсловами? ( оцінюємо роботу учнів)
VІ. Включення в
систему знань і повторення
1.Творча робота: "Правила поведінки на уроці".
- Зайшло Дієслово і до нас у школу, вирішило прочитати "Правила поведінки на уроці". А там всі дієслова з часткою НЕ. Як думаєте, що там було написано?
Діти на великому аркуші ватману фломастерами різних кольорів записують складені пропозиції.
НЕ запізнюватися до школи.
НЕ розмовляти на уроці.
НЕ заважати своєму сусідові по парті.
НЕ малювати на партах.
НЕ смикати дівчаток за кіски.
НЕ жувати на уроці.
- Діти, що ж знову побачило Дієслово?(Частка НЕ з дієсловами пишеться окремо.)
- Зайшло Дієслово і до нас у школу, вирішило прочитати "Правила поведінки на уроці". А там всі дієслова з часткою НЕ. Як думаєте, що там було написано?
Діти на великому аркуші ватману фломастерами різних кольорів записують складені пропозиції.
НЕ запізнюватися до школи.
НЕ розмовляти на уроці.
НЕ заважати своєму сусідові по парті.
НЕ малювати на партах.
НЕ смикати дівчаток за кіски.
НЕ жувати на уроці.
- Діти, що ж знову побачило Дієслово?(Частка НЕ з дієсловами пишеться окремо.)
Дієслова-виключення.
- Сумне Дієслово повернулося до своєї коханої. Вона як завжди, відскочила від нього з криком: "Негідник! Ненавиджу! "І раптом завмерла від несподіванки, опинившись в обіймах Дієслова.
- Сумне Дієслово повернулося до своєї коханої. Вона як завжди, відскочила від нього з криком: "Негідник! Ненавиджу! "І раптом завмерла від несподіванки, опинившись в обіймах Дієслова.
- Прочитайте ці дієслова (На дошці таблиця з
дієсловами-винятками).
Неволити,
нездужати,
непокоїтись,
непритомніти,
Неволити,
нездужати,
непокоїтись,
непритомніти,
недочувати,
недобачати.
- Поясніть значення слова нездужати.
- Підберіть до дієслова непокоїтись слова близькі за значенням.
- Спробуйте здогадатися, чому в цих словах частка НЕ пишеться разом з дієсловами?
(Без частки НЕ ці дієслова не вживаються.)
- Запишіть ці дієслова - винятки, їх треба запам'ятати.9Діти записують дієслова-винятки в зошиті.)
- Поясніть значення слова нездужати.
- Підберіть до дієслова непокоїтись слова близькі за значенням.
- Спробуйте здогадатися, чому в цих словах частка НЕ пишеться разом з дієсловами?
(Без частки НЕ ці дієслова не вживаються.)
- Запишіть ці дієслова - винятки, їх треба запам'ятати.9Діти записують дієслова-винятки в зошиті.)
2.Прес-конференція
— Хто хоче відповісти на питання дітей?
— Складіть і задайте питання за темою нашого уроку.
VІІ. Рефлексія
навчальної діяльності
1.Вправа «Мікрофон».
- Поділіться враженнями про наш
урок.
·
Мені сподобалося на уроці…
·
Я запам’ятав, що частка не пишеться з дієсловами….
·
Дієслово в реченні зв’язане із …
·
Дієслово відповідає на питання….
Тема. Значення дієслівних форм на -ся (-сь). Вимова і написання дієслів на -ся (-сь)
Мета: познайомити із зворотними формами дієслова (без уживання терміна), вчити правильно вимовляти, записувати й уживати у мові такі дієслівні форми; розвивати мовне чуття, фонематичний слух; виховувати вміння уважно слухати й аналізувати почуте.
Обладнання: картки індивідуального опитування.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Вправа 144
— Які дієслова минулого часу ви виписали?
— Як ви визначали їх рід?
2. Картки індивідуального опитування
Картка 1
У ЛІСІ
Одягся ліс у срібний іній. Непорушно стоять сосни і дуби. Приїхали лісоруби рубати ліс, і закипіла робота. Дзвінко лунали удари сокир. Падали високі дерева на землю. Швидко працювала бригада лісорубів. Вони заготовляли будівельний матеріал. У селі будують нову школу.
Запиши речення, якому відповідає схема:
Картка 2
Випиши з тексту дієслова, вкажи їх час, особу, число, дієвідміну, рід.
Поглядаю, поглядаю у вікно частенько,
дожидаю, дожидаю із роботи неньку.
І на кухні, і в світлиці підмела, прибрала,
і водиці у криниці два відра набрала.
І посуду перемила — буде рада ненька.
Картка 3
Зроби розбір поданих дієслів за таблицею.
Число
|
Особа
|
Час
|
Рід
|
Дієвідміна
| |
Працює
| |||||
Підемо
| |||||
Записав
| |||||
Читаєш
| |||||
З’їхав
|
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Що спільного мають і чим різняться подані дієслова?
Мию — миюся;
граю — граюся;
одягаєш — одягаєшся.
— А що ви можете сказати про значення цих дієслів?
Пишемо у зошитах.
Змагається
бореться
вітається
одягаєшся
зустрівся
смієшся
повертався
листуєшся
У зошитах коротко написати дві теми та потренуватися написання слів з не дієсловами та дієслова, які закінчуються на -ся.
Немає коментарів:
Дописати коментар